IP Law

Ip Law 720X242

 

A szellemi tulajdon gyakran a legértékesebb eszköz a vállalkozó kezében. A gazdasági jog szellemi joggal foglalkozó területe a biztosítja a vállalkozóknak az alkotás és a felfedezés örömét anélkül, hogy attól kelljen tartaniuk, hogy a kezdeményezésük veszélybe kerülhet.
 
Ami a szellemi tulajdont illeti, az évek során Málta vonzó joghatósággá nőtte ki magát a vállalkozók körében. Míg az IT és a pénzügyi szolgáltatások vették át a főszerepet, Málta tett azért, hogy a szellemi tulajdont érintő jogrendszert is vonzóvá tegye, egyfajta holisztikus keretet képezve ezzel. Mindez annak felismerésével került kialakításra, hogy a szellemi tulajdon védelme nagy szerepet játszik az üzleti jogban.

 

Szellemi tulajdonjog Máltán

 

A változások előhírnöke az a 2002-es törvény volt, amely korszerűsítette a szerzői jogokra, szabadalmakra és a védjegyek védelmére vonatkozó jogszabályokat. Ezek a jogszabályok összhangba hozták Máltát a releváns Uniós szellemi tulajdonjog törvényekkel. Málta csatlakozott az Európai Szabadalmi Egyezményhez (European Patent Convention, EPC), csakúgy, mint a Szabadalmi Együttműködési Szerződéshez (Patent Cooperation Treaty) 2007-ben, valamint elfogadta a WIPO (World Intellectual Property Organization) szerzőjogi, és az előadásokról, illetve hangfelvételekről szóló szerződésének előírásait.
 
A szellemi tulajdont érintő elsődleges jogszabályok Máltán:

 

  • A Védjegyek Törvénye
  • A Szabadalmaztatási és Formatervezési Törvény
  • A szerzői Jog Törvénye
  • A Szellemi Tulajdonjogok (határokon átívelő intézkedések)

 

Az ipari jog védelmét a 2000-es Szabadalmi és Formatervezési Törvény biztosítja, amely a máltai szabadalmi jogszabályok és rendelkezések és az Európai Szabadalmi Egyezmény (European Patent Convention, EPC) elveit ötvözi. Málta szabadalmi joga TRIPS (Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights) kompatibilis.
 
Málta védjegy törvénye védi azokat a márkákat és védjegyeket, amelyek megkülönböztetőek más vállalatoktól, és a cég identitásához tartoznak. A területet érintő legfőbb törvény a 2000-ben született Védjegy Törvény (416. fejezet, XVI. paragrafus). Málta 2004-es csatlakozásakor az Európai Unióhoz a Védjegy Közösség (Community Trade Mark, CTM), és a Dizájn közösség (Community Design, CD) tagjává vált. A Védjegy Közösség (CTM) minden olyan védjegyet tartalmaz, amelyet nyilvántartásba vettek az Európai Unióban, vagy épp regisztráció alatt van. Ez – szemben a nemzeti szintű regisztrációs gyakorlattal – egy nagyon egységes és költséghatékony módot biztosít a jogtulajdonosok számára a regisztrációt és az adminisztrációt illetően.
 
A hamisított árukra vonatkozó eljárásokkal kapcsolatos jog Máltán összhangban van a vonatkozó Európai Uniós rendeletekkel és irányelvekkel. Fontos megjegyezni, hogy a Szellemi Tulajdonjogok (Cross-Border intézkedések) által nyújtott védelem nem érvényes azokban az esetekben, amikor a védjeggyel ellátott áruk, levédetett szabadalmak, szerzői jogok és design a jogtulajdonos hozzájárulásával már forgalomba kerültek, még akkor sem, ha a későbbiekben a jogtulajdonos további beleegyezése nélkül maradnak forgalomban.
 
A szerzői művek védelme automatikus. Törvényi úton biztosított a szerzői művek védelme nyilvánosságra kerülésüktől egészen akár 70 évvel a tulajdonosi jogok birtoklása vagy áthagyományozása után. A szerzői jogok védik a művészeti alkotásokat, audio-vizuális alkotásokat, adatbázisokat, irodalmi műveket (beleértve a számítógépes programokat), és a zenei alkotásokat. 

 

A szellemi tulajdonjog a gyakorlatban

 

A szellemi tulajdont érintő ügyeket illetően a Chetcuti Cauchi  csapata igyekszik pragmatikus üzleti megközelítést alkalmazni annak érdekében, hogy az elért eredmények összhangban legyenek az ügyfél üzleti igényeivel. Szellemi tulajdonra specializálódott csapatunk széleskörű szolgáltatást biztosít magánszemélyek és szervezetek céljára egyaránt, a gondolatokat, védjegyeket, találmányokat, alkotásokat és a terveket fenyegető potenciális veszélyek elkerülése érdekében.
 
Ügyfeleink terveik korai szakaszától egészen a véglegesítés szakaszáig profitálhatnak a közreműködésünkből. A szellemi jogok természetüknél fogva folyamatos jellegűek, ezért szolgáltatásainkat is úgy szerveztünk, hogy a tervezés vagy az üzleti megvalósítás során bármikor segítséget tudjunk nyújtani ügyfeleinknek. 
 
Az éppen aktuális projekt legmegfelelőbb opcióinak azonosítása és meghatározása után szellemi tulajdonra szakosodott jogászaink segítenek ügyfeleinknek a szükséges védelem kialakításában egy, a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó portfólió, és a szükséges dokumentáció összeállításával (hazai, uniós vagy nemzetközi szinten), valamint közreműködnek az illetékes hatóságoknál történő bejegyzésben.
 
Gyakorlati szolgáltatásaink ezen a területen a következők:

 

  • Folyamatos tanácsadás és útmutatás biztosítása a kezdetektől a szellemi tulajdon hatékony és legmegfelelőbb védelme érdekében az ügyfél érdekeihez leginkább illeszkedő formában
  • Regisztráció Málta védjegyeihez, szabadalmaihoz vagy formatervezéséhez
  • Védjegyek regisztrációja és védjegykeresések az Európai Unión belül
  • Védjegy, design és szabadalmi keresések
  • Tárgyalási és szövegezési titoktartás és bizalmi védelem biztosítása a fejlesztés, forgalmazás, technológiatranszfer, engedélyezés és a vegyesvállalati megállapodások során hazai és külföldi szervezetek számra egyaránt
  • Védjegy monitorozás márkatulajdonosoknak
  • Védjegy engedélyeztetési konzultációk biztosítása
  • Üzleti, kereskedelmi és márkahírnév levédetése
  • Domain nevek védelme
  • Szerzői jogvédelemre vonatkozó tanácsadás
  • Hazai és külföldi szabadalmi bejelentések elkészítése és hivatalossá tétele akármilyen technológiát érintően
  • Vitarendezés és tervezés, közvetítés és tárgyalás, bíróságon kívüli megegyezések, védjeggyel és domain névvel kapcsolatos vitarendezések, és hamisított lefoglalások kezelése

Szellemi tulajdonjogban érintett ügyfeleink

 

A Chetcuti Cauchi a szellemi tulajdon védelmét érintő kérdések egyik legfontosabb szereplőjeként van számon tartva Máltán. Amellett, hogy csapatunk rendszeresen részt vesz a törvényi szabályozások változtatását érintő konzultációkon és megbeszéléseken, a cég rendszeresen tanácsot ad kormányzati hatóságoknak és hivataloknak, valamint a gyártás, lakberendezés, italok, internet, játék és i-gaming területén működő számos helyi és nemzetközi szervezetnek.
 
Gyakori ügyfeleink közé tartoznak szoftverfejlesztők, licensztulajdonosok, gyógyszeripari cégek, feltalálók, különböző iparágak márkatulajdonosai, lírai művészek, dalszövegírók, hivatásos fotósok, divattervezők, írók, IT vállalkozások és online szerencsejáték szolgáltatók.

Testimonials




Contact Us
Please send me legal and other updates
Key Contacts

Dr Maria Chetcuti Cauchi

Senior Partner, Property & Projects

+356 2205 6112
mcc@ccmalta.com

Dr Charlene Mifsud

Partner, Corporate & Commercial

+356 2205 6298
ccmifsud@ccmalta.com

Related Practice Groups